News & Announcements
TFS celebrates student achievement at upper school awards program
In an annual celebration of student accomplishment, Tallulah Falls School presented awards and scholarships to upper school students on May 18.
The program, held earlier on the same day as commencement ceremonies for the Class of 2018, kicked off a day of memory-making moments, particularly for the seniors.
With this year’s graduating class earning more than $7 million in scholarships, there was an impressive agenda for the event.
“Each year, I am amazed at the performance, motivation and drive of our students,” said President and Head of School Larry A. Peevy. “Our excellent students continue to enhance the reputation of TFS.”
Awards and scholarships were presented as follows:
Valedictorian and Salutatorian, presented by Upper School Academic Dean Kim Popham
Valedictorian: Anna Davis
Salutatorian: Olivia Little
STAR Student and STAR Teacher, presented by Upper School Academic Dean Kim Popham
STAR Student: Maxwell Teems
STAR Teacher: Dr. Wanda Morris
Governor's Honors, presented by School Counselor Michelle Barron
Recipient: Madeline McClurg
Sewanee: The University of the South Scholarship, presented by Upper School Academic Dean Kim Popham
Recipient: Perry Gresham
Gloria Martinson Memorial Scholarship, presented by Leif Martinson
Recipient: Abby Hulsey
United Community Bank Scholarship, presented by Kayla Pitts
Recipient: Cynthia Trusty
Circle for Children Scholarship, presented by Elizabeth Cooper
Recipients: Maxwell Teems and Grace Brewer
H.M. Stewart Award, presented by Craig Beatty
Recipient: Anna Davis
Clarkesville Kiwanis Club Key Club Scholarship, presented by Hazel Cording
Recipient: Meilin "Garbo" Wu
American Red Cross Scholarship, presented Ashley Walden
Recipient: Maja Trbovic
Woodmen Life Outstanding Proficiency in American History Award, presented by Casey Torgeson
Recipient: Madison Ball
Georgia Mountains and Lakes Realtors Association Scholarship, presented by Alan Baker
Recipient: Deneeka Nelson
Habersham Co. Chamber of Commerce Recognition of Valedictorian, presented by Dr. Judy Taylor
Recipient: Anna Davis
Habersham Co. Chamber of Commerce Community Service Award, presented by Dr. Judy Taylor
Recipient: Grace Brewer
Habersham Co. Chamber of Commerce Junior Board Members Recognition, presented by Dr. Judy Taylor
Recipients: Reagan Bates, Reece Bates, Grace Brewer, Meredith Church, Perry Gresham, Olivia Little, Madeline McClurg, Kayley Pugh, Mackenzie Rainwater, Sydney Spivey
Clayton Woman’s Club Award, presented by Linda Johnson
Recipient: Sarah Catherine Fordham
General Federation of Women’s Clubs - Georgia Arts Awards, presented by Amanda Rogers
Recipients: Madeline McClurg, Collin Kelly, Grace Brewer
U.S. Army Reserve National Scholar/Athlete Award, presented by Scott Neal
Recipients: Nyah Williams and Jesse Gulle
Outstanding Broadcasting Student, presented by Georgann Lanich
Recipient: Paul Chambers
Outstanding Chinese Student, presented by June Alexander Xu
Recipient: Clara Madigan
Outstanding Culinary Arts Student, presented by Whitney Calloway
Recipient: Katharine Gilmer
Outstanding Theater Student, presented by Carrie Layer
Recipient: Laura Brothers
Outstanding English Students, presented by Kelli Bly
Recipients: Baylee MacBeth, Alia Bly, Nyah Williams, Sarah Catherine Fordham
Outstanding Personal Fitness and Health Student, presented by Jinny Hanifan-Wagner
Recipient: Brinson Hall
Indian Iron Award, presented by Jinny Hanifan-Wagner and Tom Tilley
Recipient: Jesse Gulle and Jade Mitchell
Outstanding Mathematics Students, presented by Jim Van Hooser
Recipients: Caroline Turpin, Jihee Han, Caleb Griffis, Chengxuan Huang
Outstanding Music Student, presented by Curt Frederick
Recipient: Zhiyang Shu
Outstanding Science Students, presented by Dr. Robert Barron
Recipients: Zhiyuan Zhou, Whit Fordham, Mengfan Huang, Maxwell Teems
Outstanding Social Studies Students, presented by Tom Tilley
Recipients: Peyton Gunn, Darren Fortner, Madison Ball, Morgan Alexander
Outstanding Spanish Student, presented by Sara Roberts
Recipient: Maxwell Teems
Outstanding Upper School Day Student, presented by Dean of Students Jimmy Franklin
Recipient: Cynthia Trusty
Outstanding Upper School Boarding Student, presented by Dean of Students Jimmy Franklin
Recipient: Meilin Wu
Extra Mile Award, presented by Dean of Students Jimmy Franklin
Recipient: Zixuan Jia
Outstanding Character Award, presented by TFS Board of Trustees Chair Amy Atkinson
Recipient: Perry Gresham
Tallulah Falls School President’s Leadership Award, presented by President and Head of School Larry A. Peevy
Recipient: Perry Gresham
Not pictured:
Georgia Certificate of Merit, presented by School Counselor Michelle Barron
Recipients: Qianyu Chen, Caleb Griffis, Virginia Griswold, Madeline McClurg
Anderson University Scholarship, presented by Upper School Academic Dean Kim Popham
Recipient: Olivia Little
Gates Scholarship, presented by Upper School Academic Dean Kim Popham
Recipient: Michelle Thevenin
National Merit Scholarship, presented by School Counselor Michelle Barron
Recipient: Jesse Gulle
Georgetown College Scholarship, presented by Upper School Academic Dean Kim Popham
Recipient: Laura Brothers
Piedmont College Scholarship, presented by Nikki Blanchard
Recipient: Chloe Turpin
James D. and Carol W. Armour Foundation Scholarship, presented by James D. Armour
Recipient: Rylee Hunter
D.A.R. Good Citizen Award, presented by Tom Tilley
Recipient: Sarah Catherine Fordham
Habersham Co. Rotary Scholars, presented by Dr. Judy Taylor
Recipients: Reece Bates, Reagan Bates, Grace Brewer, Cade Bramlett, Eli Clouatre, Shanna Lewallen, Clara Pence
Outstanding Art Student, presented by Georgann Lanich
Recipient: Rebekah Foor
Additionally, students earning Presidential Scholar academic status were presented medals by Dr. Larry A. Peevy and TFS Board of Trustees Chair Amy Atkinson. Presidential Scholars earned a 4.0 GPA, with fewer than 30 demerits for the academic term.