News & Announcements

TFS varsity and middle school track & field student-athletes compete at Landmark meet

 
 

 

Varsity and middle school student-athletes traveled to Fairburn to compete at Landmark Christian Academy on March 24.

Varsity highlights

“Though not the indelible and inspiring double-rainbow memory from the Tuesday meet, the Indians left the Landmark meet with significant personal records and the type of team bonding that can happen with a long commute and competitive environment,” said Athletic Director Scott Neal.

Missing a couple of senior standouts due to illness, the TFS girls placed third overall while the boys placed fourth.

Junior Sydney Spivey of Demorest won the 100m hurdles (PR 17.36) and set a PR in the 300m hurdles (51.95).  Sophomore Santy Dembele of Tampa, Florida won the high jump. Junior Jenni Gallagher of Clarkesville placed second in the pole vault while junior Damali Danavall of Jonesboro threw shot put and discus for a couple of second place finishes.  

Personal records were set by Dembele, Danavall, junior Madison Ball of Tiger, freshman Reid Kafsky of Clarkesville, freshman Katy Corbett of Lakemont and senior Sarah Catherine Fordham of Cornelia.

Sophomore Gabe Iluma of Nigeria won the pole vault (11’ 0).  Junior Ajani McIntosh of Sylva, North Carolina ran two significant personal records (100m – 11.44 and 200m – 24.24).

Freshman Collin Kelly of Demorest, freshman Joe Griswold of Demorest, freshman Eli Sims of Clarkesville, freshman Baylee MacBeth of Clarkesville, and sophomore Maik Murenzi of Rwanda set two distance PRs each while learning successful pacing strategies. Riley Barron set two hurdle bests.  

Though ill, junior Caleb Griffis of Martin established his best in the discus (98-8). Single PRs were set by freshman Simeon Respress of Cleveland (long jump), freshman Caleb Carter of Demorest (1600m), junior Alfie Barnor of Kennesaw (200m) and sophomore Josh Shanks of Clarkesville (shot put).

TFS varsity results: http://ga.milesplit.com/meets/295346/teams/4745
Full meet results: http://ga.milesplit.com/meets/295346/results/573774/raw

Upcoming meets:  

Thursday, March 29 at Providence Christian Academy
Friday, March 30 at Flowery Branch

Middle school highlights

The middle school track & field team had an outstanding day at Landmark Christian Academy, according to Athletic Director Scott Neal.

“The team experienced a lengthy, action-packed day, resulting in a satisfying memory for the 30-plus TFS middle school athletes,” Neal said. “The team set school records, class records and personal records while displaying GREAT examples of competitive tenacity as well as generous service.

The victorious TFS middle school girls scored 163 points while the runner-up boys scored 87, Neal said.

Event winners include eighth-grader Lucy Alexander of Sautee-Nacoochee (3200m, high jump tie), eighth-grader Macy Murdock of Carnesville (400m school record of 64.63), eighth-grader Barrett Whitener of Clayton (high jump tie), sixth-grader Ellie Southards of Dillard (shot put), and the 4x4 relay team (Whitener, eighth-grader Carmen Sotunde of Roswell, sixth-grader Julianne Shirley of Clarkesville and Murdock) with a school record 4:38.05.  Alexander also broke the school record in the 1600m (6:22.16 for fifth place).

Shirley both showed and strengthened the track & field program’s tenacious resolve throughout the day by setting PRs in the 400m and 800m and running very well in both relays.  Right after placing second in the 3200m, seventh-grader Sammy Hartman of Clermont showed an unquenchable toughness in helping the B-team place in the 4x4 relay. Sixth-grader Keygan Antosiak of Clayton came from behind to win her 200m heat.

Top placers for the boys included eighth-grader Nelson Wilkinson of Cleveland (31’ 3 shot put victory, PRs in discus and 400m) and third place finishes by seventh-grader Lincoln Hall of Mt. Airy (pole vault) and eighth-grader Chris Bajomo of Nigeria (discus, PR in 200m). Those earning double PRs include Junyi He in both throws, sixth-grader Austin Ball of Tiger in the 200m and 400m,  sixth-grader Blair Moore of Demorest in 400m, 800m and high jump, sixth-grader CJ Augustine of Demorest in triple jump and 100m, eighth-grader Ikenna Uwakwe of Nigeria in 200m and long jump and eighth-grader Colton Augustine of Demorest in the 800m and 3200m.

TFS MS results: http://ga.milesplit.com/meets/295346/teams/20834
Full MS meet results: http://ga.milesplit.com/meets/295346/results/573775/raw